Typy jízdních kol

Horská kola

Pokud vás nebaví držet se vyšlapaných cestiček, vyasfaltovaných cyklostezek a na silnici vjedete jen, když přejíždíte z jedné polní nebo lesní cesty na druhou, horské kolo je to pravé pro vás. A čím se vlastně horské kolo, často označované zkratkou MTB (mountain bike), liší od ostatních?

Jeho hlavním účelem, pro který bylo navrženo, je jízda v terénu, jako je písek, kameny, hlína a skála. Od běžných silničních kol zaujme hlavně nižším robustním rámem, schopným odolávat náročným podmínkám jízdy v terénu. Důležité jsou široká kola a pneumatiky s hrubým dezénem, které zaručují lepší přilnavost a jízdu po nezpevněném povrchu.

Co se týče pohledu do historie, tak první kola, určená pro jízdu v terénu, se objevují již někdy kolem roku 1896, kdy vojáci v Americe testovali možnosti využití kola pro armádní účely. Pravděpodobně první zmínka názvu „mountain bike“ se objevila v roce 1966, kdy si D. Gwinn postavil svůj terénní speciál. Nicméně první firma, která začala sériově vyrábět horská kola je firma Trek, kterou spoluzaložil Gary Fisher.

Typů horských kol je celá řada, dají se pořídit i za poměrně nízké částky, většinou se ale jedná o jednoduché typy, které nesnesou extrémní terén. Většina těchto kol má alespoň odpruženou přední vidlici, která výborně tlumí nerovnosti a nárazy a jízda se stává mnohem pohodlnější i v těžkých podmínkách. V posledním desetiletí se rovněž velmi rozšířil systém rámů s odpruženou zadní nápravou.

Se stoupající pořizovací cenou rovněž roste kvalita a odolnost používaných materiálů, samozřejmostí jsou například karbonové rámy, které vynikají svou odolností a lehkostí. Taková kola jsou běžně vybavena kotoučovými brzdami, které mají výborné brzdné vlastnosti a vysokou účinnost.

Absolutním vrcholem jsou kola downhillová, pro extrémní sjezdy v těch nejšílenějších podmínkách. Jedná se o velmi robustní kola, z těch nejmodernějších materiálů, jejichž ceny se pohybují v desítkách až stovkách tisíc. Tato kola vydrží to nejbrutálnější zacházení v nejtěžším terénu.

O webu

Máte rádi cyklistiku, jízdní kola a vše s tím spojené? Využijte informací na naší webové prezentaci pro dokonalou představu o současných modelech jízdních kol. Vyberte si z řad horských kol, silničních kol, freestylových BMX kol a hlavně také můžete vybrat správné kolo pro vaše děti. Poradíme vám i s příslušenstvím pro jízdní kola nebo s koly pro dámy.